Nominees (2014)
Adonis Puentes Adonis Puentes
A Tribe Called Red A Tribe Called Red
Bear Creek Bear Creek
Boyd Benjamin Boyd Benjamin
Buc Wild Buc Wild
Cary Morin Cary Morin
Christa Couture Christa Couture
Cree Confederation Cree Confederation
Crystal J Crystal J
Dallas Arcand Dallas Arcand
Delbert Blackhorse Delbert Blackhorse
Desiree Dorion Desiree Dorion
Diyet Diyet
Donny Parenteau Donny Parenteau
Eastern Eagle Eastern Eagle
Elisapie Isaac Elisapie Isaac
Fawn & Dallas Fawn & Dallas
Gary Sappier Gary Sappier
Genevieve Fisher Genevieve Fisher
Ghost Town Orchestra Ghost Town Orchestra
Hanisha Singers Hanisha Singers
H'Sao H'Sao
Iceis Rain Iceis Rain
Indian City Indian City
Inez Jasper Inez Jasper
Iron Boy Iron Boy
Janet Panic Janet Panic
Jasmine Netsena Jasmine Netsena
Jason Lepine Jason Lepine
JB The First Lady JB The First Lady
Jody Thomas Gaskin Jody Thomas Gaskin
Joel Johnson Joel Johnson
Joe Tohonnie Jr. Joe Tohonnie Jr.
KASP KASP
Keith Secola Keith Secola
Kelly Derrickson Kelly Derrickson
Kevin Yazzie Kevin Yazzie
Kickin Krotch Kickin Krotch
Kristi Lane Sinclair Kristi Lane Sinclair
Laetitia Zonzambe Laetitia Zonzambe
Leanne Goose Leanne Goose
Leonard Sumner Leonard Sumner
Live from the Hundred Years Cafe Live from the Hundred Years Cafe
Meewasin Oma Meewasin Oma
Midnight Mist Midnight Mist
Midnite Express Midnite Express
Mike Bone Mike Bone
Moodie x 2 Moodie x 2
Nelson Little Nelson Little
Nitanis 'Kit' Largo Nitanis 'Kit' Largo
North Bear North Bear
Northern Cree Northern Cree
Northern Voice Northern Voice
Ohwihsha Ohwihsha
Poundmaker Poundmaker
Red Rockerz Red Rockerz
Rushingwind & Mucklow Rushingwind & Mucklow
Ryan Little Eagle Ryan Little Eagle
Saina & Geo Saina & Geo
Samantha Crain Samantha Crain
Shawn Bernard Shawn Bernard
Shy-Anne Shy-Anne
Supaman Supaman
The Candy Show The Candy Show
The Imbayakunas The Imbayakunas
Tony Duncan Tony Duncan
Utin Machiskinie and Lance Crowe Utin Machiskinie and Lance Crowe
Wabanaagig Wabanaagig
When Darkness Falls When Darkness Falls
Wild Band of Comanches Wild Band of Comanches
Winnipeg Boyz Winnipeg Boyz
Young Bear Young Bear
Young Medicine Young Medicine


Categories
All Categories
Aboriginal Entertainer of the Year
Aboriginal Female Entertainer of the Year
Aboriginal Male Entertainer of the Year
Aboriginal Songwriter of the Year
Best Aboriginal Language or Francophone
Best Aboriginal Music Radio Station/Program
Best Album Cover Design
Best Blues CD
Best Country CD
Best Duo or Group
Best Fiddle CD
Best Flute CD
Best Folk / Acoustic CD
Best Gospel CD
Best Hand Drum CD
Best Instrumental CD
Best International Indigenous Release
Best Inuit CD
Best Music Video
Best New Artist
Best Peyote CD
Best Pop CD
Best Pow Wow CD - Contemporary
Best Pow Wow CD - Traditional
Best Producer/Engineer
Best Rap / Hip Hop CD
Best Rock CD
Best Television Program/Promotion of Aboriginal Music
Drum Group of the Year
Single of the Year
Ancestry
Cree
First Nations
Inuit
Inuk
Metis
Native American
Sioux
Genre
Acoustic
Blues
Country
Fiddle
Flute
Folk
Gospel
Hand Drum
Hip Hop
Instrumental
Peyote
Pop
Pow Wow - Contemporary
Pow Wow - Traditional
Rap
Rock
Traditional
Languages
Cree
English
French
Ojibway